2016 Results

Big Sky Draft Horse Expo
2016 Show Results

Classic Series Six Horse Conformation I:

  1. Enos Yoder – Yoder Family Hay Company
  2. Wade Thornley – Eagle Rock Belgians
  3. Bret Fielding – High Point Clydes
  4. Brandon Moore – Nagle Belgians
  5. Mike Nagle – 9N Belgians
  6. Mike Cushman – Powder River Percherons


Classic Series Six Horse Conformation II:

  1. Enos Yoder – Yoder Family Hay Company
  2. Wade Thornley – Eagle Rock Belgians
  3. Bret Fielding – High Point Clydes
  4. Brandon Moore – Nagle Belgians
  5. Mike Nagle – 9N Belgians
  6. Parker Haviland –
  7. Mike Cushman – Powder River Percherons


Ladies Cart – Hitch:

  1. Suetta Yoder – Yoder Family Hay Company
  2. Amy Thornley – Eagle Rock Belgians
  3. Erin Mitchell – High Point Clydes
  4. Annette Fielding – High Point Clydes
  5. Alexia Vanderkamp – Nagle Belgians


Mens Cart – Hitch:

  1. Bret Fielding – High Point Clydes
  2. Jeff Avery – Eagle Rock Belgians
  3. Enos Yoder – Yoder Family Hay Company
  4. Brandon Moore – Nagle Belgians
  5. Jaxon Fielding – High Point Clydes


Unicorn – Hitch:

  1. Wade Thornley – Eagle Rock Belgians
  2. Enos Yoder – Yoder Family Hay Company
  3. Bret Fielding – High Point Clydes
  4. Brandon Moore – Nagle Belgians
  5. Parker Haviland


4 Horse Conformation – Hitch:

  1. Wade Thornley – Eagle Rock Belgians
  2. Enos Yoder – Yoder Family Hay Company
  3. Bret Fielding – High Point Clydes
  4. Brandon Moore – Nagle Belgians
  5. Tracy Holbrook – 9N Belgians


4 Horse Driving – Hitch:

  1. Brandon Moore – Nagle Belgians
  2. Mike Cushman – Powder River PercheronsParker Haviland
  3. Mike Nagle – 9N Belgians
  4. Sandy Wessling – T & S Belgians


6 Horse Driving – Hitch:

  1. Brandon Moore – Nagle Belgians
  2. Mike Nagle – 9N Belgians
  3. Parker Haviland
     

Hitch Team:

  1. Suetta Yoder – Yoder Family Hay Company
  2. Bret Fielding – High Point Clydes
  3. Braxton Avery – Eagle Rock Belgians
  4. Brandon Moore – Nagle Belgians
  5. Mike Nagle – 9N Belgians


Junior Cart:

  1. Jolene Yoder
  2. Logan Thornley
  3. Quincy Fielding
  4. Trevor Moore
  5. Gabby Smart


Junior Team (9-14):

  1. Ben Thornley
  2. Hannah Todd
  3. Logan Thornley
  4. Rachael Hiester
  5. Leon Yoder


Junior Team (15-18):

  1. Mary Alice Yoder
  2. Trevor Moore
  3. Gabby Smart
  4. Jaxon Fielding
  5. Sheena Wagler


Pleasure Cart – Open:

  1. Josh Harper
  2. Nancy Bare
  3. Bobbi Chanbers
  4. Carrie Hahn
  5. Michelle Overmyer


4 Horse Driving – Open:

  1. Bobbi Chambers
  2. Jon Overmyer
  3. Bob Tomaskie
  4. Dick Renfro
  5. Claudia Hrebicek


Mule Street Class (open):

  1. Michelle Overmyer
  2. Nancy Bare
  3. Barney Chambers
  4. Jerry Johns
  5. Bobbi Chambers


4 A Breast – open:

  1. Bob Tomaskie
  2. Jon Overmyer
  3. Dick Renfro
  4. David Harper


Feed Team Race – jackpot:

  1. Kelsey Harper
  2. Bobbi Chambers
  3. Dick Renfro


Horse Street Class – open:

  1. Kelsey Harper
  2. Dick Renfro
  3. Tanya Ballansky
  4. David Harper
  5. Claudia Hrebicek


Gamblers Choice Cart – open:

  1. Claudia Hrebicek
  2. Jerry Johns
  3. Michelle Overmyer
  4. Bobbi Chambers
  5. Dick Renfro


6 Horse Driving – open:

  1. Bob Tomaskie
  2. John Overmyer
  3. Bobbi Chambers
     

Canadian Maze I - jackpot:

  1. David Harper
  2. Claudia Hrebicek
  3. Jon Overmyer
     

Canadian Maze II – jackpot:

  1. Jerry Johns
  2. Von White
  3. Dick Renfro
  4. Hugh Naldrett

 

Antique/Unique Vehicle - open:

  1. Warren Wickum
  2. Carrie Hahn
  3. Gerald Nash
  4. Bobbi Chambers
  5. Nancy Bare


Master Teamster Classic – open or hitch:

  1. Mike Nagle
  2. Brandon Moore
  3. Bob Tomaskie
  4. Dick Renfro
  5. David Harper
  6. Carrie Hahn
  7. Jon Overmyer
  8. Bill Blomeley
  9. Claudia Hrebicek
  10. Carl Hrebicek