2015 Results

Big Sky Draft Horse Expo
Winners List

Master Teamster:

  1. Claudia Hrebicek
  2. Russ Anderson
  3. Paul Gibson
  4. Carrie Hahn
  5. Carl Hrebicek
  6. Dick Blakely
  7. Bill Bloomley
  8. Dick Renfro
  9. David Harper
  10. Bobbi Jo Chambers


Men’s Cart – Hitch:

  1. Glen Miller
  2. Braxton Avery – Eagle Rock Belgians
  3. Nick Barney – Barney Shires
  4. Brett Fielding – High Point Clydes
  5. Mike Cushman – Powder River Percherons


4 A Breast:

  1. Rolly Hebel
  2. Russ Anderson
  3. Paul Gibson
  4. Dick Blakley
  5. David Harper


Hitch Team:

  1. Jeff Avery – Eagle Rock Belgians
  2. Brett Fielding – High Point Clydes
  3. Jerry Hammon
  4. Mike Cushman – Powder River Percherons
  5. Leland Smith – Barney Shires


Canadian Maze I:

  1. Von White
  2. Jerry Johns
  3. Claudia Hrebicek
  4. Dick Blakley
  5. Harvey Lippert


Canadian Maze II:

  1. Von White
  2. Jerry Johns
  3. Tallinna Appling
  4. JoAnna Rogers
  5. Dick Renfro


Unicorn:

  1. Wade Thornley – Eagle Rock Belgians
  2. Brett Fielding – High Point Clydes
  3. Nick Barney – Barney Shires
  4. Mike Cushman – Powder River Percherons
  5. Jerry Hammon


Intermediate Street Class:

  1. David Harper
  2. Paul Gibson
  3. Levi Harper
  4. Dick Renfro


Pleasure Cart:

  1. Claudia Hrebicek
  2. Wendy AndersonDanielle Gibson
  3. Carrie Hahn
  4. Dick Blakley


Four Horse Conformation – Hitch:

  1. Wade Thornley – Eagle Rock Belgians
  2. Brett Fielding – High Point Clydes
  3. Nick Barney – Barney Shires
  4. Mike Cushman – Powder River Percherons


Mule Street Class:

  1. Harvey Lippert
  2. Dick Blakley
  3. Von White
  4. Barney Chambers
  5. Kathy DeGreve


Junior Team – 9-14:

Rachel Hiester (1)
Logan Thornlely (tie 2-3 place)
Larissa Lippert (tie 2-3 place)
Hannah Todd (4)
Jess Fielding (5)

Junior Team – 15-18:

  1. Gabby Smart
  2. Cassidy Harper
  3. Rhett Thornley
  4. Tristan Andrews
  5. Jaxson Fielding


Draft Horse Street Class:

  1. Claudia Hrebicek
  2. Loren Tucker
  3. Carrie Hahn
  4. Tanya Ballensky


Four Horse Driving – Hitch:

  1. Nick Barney – Barney Shires
  2. Mike Cushman – Powder River Percherons


Four Horse Driving – Open

  1. Russ Anderson
  2. Dick Renfro
  3. Buy Beck
  4. Dick Blakley
  5. Paul Gibson


Gamblers Choice Cart:

  1. Claudia Hrebicek
  2. Jerry Johns
  3. Nicole Smart
  4. Dick Renfro
  5. Gabby Smart


Six Horse/Mule Driving – open:

  1. Russ Anderson
  2. Bobbi Jo Chambers
  3. Harvey Lippert
  4. Dick Blakley
  5. Dick Renfron


Six Horse Conformation – Hitch:

  1. Wade Thornley – Eagle Rock Belgians
  2. Nick Barney – Barney Shires
  3. Brett Fielding – High Point Clydes
  4. Mike Cushman – Powder River Percherons


Six Horse Driving – Hitch:

  1. Nick Barney – Barney Shires
  2. Mike Cushman – Powder River Percherons


Antique/Unique Vehicle:

  1. Carrie Hahn
  2. Kathy DeGreve
  3. Jerry Johns
  4. Tanya Ballensky
  5. Dan Hurwitz


Ladies Cart – Hitch:

  1. Amy Thornley – Eagle Rock Belgians
  2. Annette Fielding – High Point Clydes
  3. Hailey Bazil – Barney Shires


8 Up Mule Driving:

  1. Russ Anderson
  2. Harvey Lippert
  3. Bobbi Jo Chambers


8 Up Mule Conformation:

  1. Harvey Lippert
  2. Russ Anderson
  3. Bobbi Jo Chambers